Van egy probléma, ami a kutyák körében már népbetegség, de mondhatjuk azt is, hogy civilizációs betegségük és minden kutyatartót érint.
EZ A FOGKŐ!
Sok gazdi már csak akkor foglalkozik vele, amikor nincsen más megoldás, mint a műtéti út, pedig ez a probléma is jól kezelhető lenne, ha a megelőzésre nagyobb hangsúlyt fektetnénk.
Minden gazdi érintett, de vannak fajták, ahol a genetikai hajlammal is kell számolni, mert olyam a fejformájuk.
Vannak olyan egyedek, akiknek magasabb a ph-ja, vagy eltérő a nyál összetétele.
Ha tudod, hogy ezek rátok is jellemzőek, akkor fokozottabban érdemes figyelni a problémra.
Ahhoz, hogy megértsük, hogy a rendszeres ápolásnak mekkora szerepe van, összeszedtük azokat a megoldásokat, amik nagyban segítenek kitolni a műtéti intervallumokat vagy akár teljesen elkerülni azokat.
A KUTYA FOGAI RÁGÁRA VANNAK KITALÁLVA
Ahogy a humán vonalon is tapasztaljuk, úgy a kutyatartásban is megjelentek a kényelmi élelmiszerek és sok esetben a kutyák is feldolgozott táplálékot kapnak.
Ezeknél a tápoknál a kutyák nem használják a fogukat, alig kell rágni vagy éppen nem is rágnak és már lent is van a falat. A kevés rágás miatt a fogak mechanikalilag történő tisztítása elmarad, tehát nem tisztul a fog, ennek pedig az a következménye, hogy a lepedék megtelepedik, később pedig megkeményedik.
A rágás az egy ösztönös dolog. A rágás hiánya magával hozta a habzsolás kérdéskörét is, mondhatni, hogy elfelejtették rágni a csontot négylábú társaink.
Fontos, hogy a kutya tehát egyen csontot, hiszen a rágás segíti tisztítani és tisztán tartani a fogaikat.
A nyersen etetők körében ismert tény a szájszag javulása és a fogkőproblémák elkerülése.
A csontok etetésével kapcsolatban sok vélemény feszül egymásnak, de a nyersen etetők tudják, hogy a csontot, vagy csont tartalmú termékeket tilos bármilyen hőhatásnak kitenni, melegíteni, sütni, főzni, mert hő hatására a csont szerkezete megváltozik, szilánkosan törik.
Még van egy fontos szempont, hogy minden esetben vegyük figyelembe kutyánk méreteit, mint ahogy egy csivava méretű kutyának nem adunk pl.marhaszegyet, úgy pl. egy labradornak játék egy csirkenyak, nem fogja sokáig rágni, a célunkat csak részben értük el vele.
AZOK A FRÁNYA SZÉNHIDRTÁOK…
A kutya ragadozó állat. Igen, jól alkalmazkodtak az emberhez, de ettől még az emésztőrendszerük és szervezetük máshogy van felépítve. Az energiát nem a szénhidrátokból nyeri, hanem a fehérjékből és a zsírokból, így a kutya táljában és tovább megyek, a jutalmazáskor adott falatokban sincsen semmi keresnivalója a szénhidrátoknak.
Amíg a tápokban esetenként 50% szénhidrát is megtalálható, a jutalomfalatok akár 60%-ban is tartalmazhatnak szénhidrátokat, amik rendkívül magas arányok.
A szénhidrátok túlzó bevitele nagy gondot jelent, mert a ch, vagy cukrok remek táptalajt biztosítanak a szájban lévő baktériumoknak, amik ezáltal elszaporodnak, lepedék alakul ki a fogakon, ami ha nem tisztul mechanikailag, akkor keménnyé válik, így kialakult a fogkő.
Tehát próbáljátok elkerülni a szénhidrátokat. Ráadásul ez kedvez az alakjuknak és az különösen az idős egyedeknél nem utolsó szempont az izületvédelem is.
A FOGKŐ CSAK ESZTÉTIKAI PROBLÉMA LENNE?
Valóban nem túl szép látvány, ráadásul kellemetlen szagokkal is jár, ami az egyik jele annak, hogy érdemes megvizsgálni a fogakat, mert nagy valószínűleg már kialakult a probléma, ugyanis a kellemetlen szag a baktériumok elszaporodását jelzi, ami a fogínygyulladás jele.
A fogkő gyulladásos folyamatot indít el a szervezetben. A gyulladás nagyon leterheli az immunrendszert, hiszen a gyulladásra fókuszál, ezért a szervezet más problémájára nem tud koncentrálni. A gyullad fogíny hosszútávon a fogak elvesztéséhez is vezethet.
DE AKKOR MIT RÁGHAT?
A fogtiszítók használata meg aztán tényleg zsákutca (volt eddig), hiszen amellett, hogy hemzsegnek a szénhidráttól, rengetek bennük a gabona, cukor, keményítő, aromák, nem is elég kemények, tehát a rágás ismételten elmarad és egy ördögi kör.
Azért írom, hogy volt eddig, mert nagy öröm volt számunkra megismerni egy új márkát,ami minden szempontból megfelel a kritériumoknak a 100%-ban természetes összetevőkkel. A QCHEFS különböző méretű jutalomfalataival, stickekkel remekül alkalmazkodik az eltérő méretű kutyafajtákoz és rágási szokásaikhoz, így minden kutyatartó megtalálja a saját kutyájához illő méretet.8 hét alatt látványos eredményt lehet használatukkal elérni. Ezeket klinikai tesztek bizonyítják.
A Dogner webshop kínálatában nagyon széles a választék jutalomfalatok és rágcsák között. A hangsúly a természetességen van. Olyat válasszatok, amivel sokáig tud bíbelődni, mert az edzi az ínyüket. A szőrös rágcsálnivalók a rágás mellett segítik az emésztőrendszer tisztítását, szinte seprűként viselkednek, a halacskák pikkelyei, cápák érdes bőre segíti a nyelv tisztítását is. A választást a kutya méreteihez igazítsátok, illetve a fajtához, mert pl. egy bullok a fejformájuk miatt nehezebben fogyasztanak ilyen jellegű falatokat.
Heti 1x érdemes legalább rágcsát kínálni a kutyának. Ha gond van a súlyával, vagy ennél többször kap, akkor már érdemes kalkulálni vele mennyiségileg a napi étrendjében.
ÉS MÉG EZEKEN TÚL IS..
- ha fokozottan figyelsz és ellenőrzöd,
- ha csontot adsz neki, netán nyersen eteted, de legalábbis rágásra ösztönzöd a jutalomfalatok által,
- kerülöd a szénhidrátokat,
akkor már sokat tettél a megelőzés terén, de vannak még hatékony módszerek.
Pl.az algák jó hatással vannak a száj ph értékére. Ilyen a Spirulina alga, ami fellép a kellemetlen szaggal szemben, emellett rengeteg vitamint tartalmaz, amolyan szuperfood, illetve a barna alga, ami szinén a ph. rendezése mellett puhítja a kialakult fogkövet, így könnyebb eltávolítani.
A Dogner kínálatában van még egy méltán népszerű étrendkiegészítő, ami szintén rendezi a ph-t, a szájszagot és pár hét alatt látható eredményt lehet vele elérni a plakképződéssel szemben, ez a Leiky étrendkiegészítője.
A már kialakult fogkőre is hatásos a Zooro fogpora, de megelőzéshez feltétlen javasoljuk a rendszeres ápolást, így a Lila Loves it fogkrém és az ujjra húzható fogtisztítók, fogkefe segítségedre lesz, így ha elkerülhetetlen a műtét az előrehaladott állapot miatt, akkor utána kiemelten fontos a megelőzésre figyelni.